Girişimciliği Geliştirme KOSGEB Destek Programı

KOSGEB tarafından uzun zamandır uygulanmakta olan Girişimcilik Destek Programı 31.12.2018 tarihi itibariyle sona erecek olup yerini Girişimciliği Geliştirme KOSGEB Destek Programına bırakacak.

Nedir?

Girişimciliği Geliştirme Programı, girişimcilerin iş kurma becerilerini geliştirmek, başarılı iş planları/ modellerini ödüllendirmek, yeni işletmelerin ilk kuruluş dönemlerinde kendilerine yeter hale gelene kadar onları destekleme amacı taşıyan KOSGEB destek programıdır.

Kimler faydalanabilir?

İşletmenin kabulünden sonra 2 yıl süren bu destek programı Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik olarak iki ayrı programdan oluşmaktadır.

Girişimciliği Geliştirme KOSGEB Destek Programından yararlanabilmek için:

  • İşletmenin başvuru tarihinden önceki 1 yıl içinde kurulmuş olması,
  • Başvuru sahibinin işletmede asgari %50 paya sahip olması,
  • Başvuru sahibinin Geleneksel Girişimci Eğitimi ve/veya İleri Girişimci Eğitimi almış olması,

gerekmektedir.

Ayrıca işletme kuruluş tarihi eğitim tarihinden sonraki bir tarih olmak zorundadır.

Bununla birlikte daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış olanlarda söz konusu eğitimlere katılım şartı 2021 tarihine kadar aranmayacaktır.

Hangi Konular Desteklenir?

Şahıs şirketleri için 5.000 TL, sermaye şirketleri için (Ltd., AŞ. vs.) 10.000 TL kuruluş masrafları desteği verilir. İlave olarak her yıl için 5.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar sağlanan prim gün sayısına göre ödenen Performans Desteği bulunmaktadır.

Bu destekler hem Geleneksel hem de İleri Girişimci programı içindir.

İleri Girişimcilik programındanyararlanacak olanlar için teknoloji düzeyine göre 100.000 TL’den 300.000 TL’yekadar makine, teçhizat, yazılım vs. desteği ile 10.000 TL’ye kadar danışmanlık,işletme koçluğu desteği verilmektedir. Faaliyet konusuna göre teknolojidüzeyine ilişkin tablo KOSGEB sitesinde yer almaktadır.

Hangi unsurlar, ne kadar desteklenir?

İşletme kuruluş ve Performans Desteklerinde herhangi bir oran bulunmazken İleri Girişimcilik Programı kapsamındaki makine, teçhizat ve danışmanlık hizmetleri için destek oranı %75’tir. Makine ve teçhizatların Yerli Malı olması halinde bu oran %90 olarak uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: