Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?

 

Girişimci kimdir?

“Girişimci kimdir?” sorusunun en yaygın cevabı “gerekli faktörleri bir araya getirerek ürün ve hizmet üreten kimsedir” şeklindedir. Peki hergün milyarlarca kişinin hayatını etkileyen girişimcilerin özellikleri nelerdir? Başka özellikleri yok mudur?

 

Girişimcilerin Özellikleri
“İnsanlara ne istediklerini sorsam daha hızlı koşabilen bir at üretmemi isterlerdi”

Ford’un kurucusu Henry Ford’un bu sözü girişimciliği tanımlamak için yeterli sayılabilir. Girişimci her şeyden önce insanların ihtiyaç duyacağı şeyleri fark eden, öngörülü kimsedir.

Daha önce hiç çiğ köfte yememiş bir insan, çiğ köfte yeme ihtiyacı hissetmez veya hiç otomatik vites araba kullanmamış insan buna gereksinim duymaz. Girişimci önce insanların gereksinim duyabileceği bu şeyleri bulur, sonra da bunları insanların hizmetine sunar.

“Bir sana bir de sabah uykusuna hasretim!”

Günlerinin büyük çoğunluğunu işleri ile ilgilenerek geçiren girişimcilerin özelliklerinden bir diğeri çalışkan olmalarıdır. Günün 16-18 saatini işleri ile ilgilenerek geçiren kişi sayısı hiç de az değildir. Özellikle yeni başlanmış girişimlerde, işler düzene girene kadar bu süreler normal kabul edilir. 

“Her konuda birşeyler bilin, ama bir konuda da herşeyi bilin.”

İyi bir girişimci, sadece kendi alanında bilgi sahibi olmakla yetinmemeli. Satış, insan kaynakları, finans, satın alma vs. boyutu ne olursa olsun tüm işletmelerde girişimcinin ilgilenmesi, her biri hakkında fikir sahibi olması gereken konulardır. Pek çok farklı konuya odaklanabilmek, çok yönlü olmak da girişimcilerin özellikleri arasında yer almaktadır.

“Gönülsüz yenen aş; ya karın ağrıtır ya baş.”

Bu sözde kastedilen büyük ihtimalle girişimciler değildir ama girişimcilerde olması gereken bir özelliği çok güzel tanımlar: motivasyon.

Girişimci hem kendini ve ortaklarını hem müşterilerini hem de çalışanlarını kısaca tüm paydaşlarını motive etme gücüne sahip olmalıdır. Özellikle motivasyonu düşük çalışanlar pek çok durumda işletme için yarardan çok zarar getirir.

“Katı olan kırılır, esnek olan hayatta kalır”

Depremde binaların yıkılmasının temel sebebinin yeterince esneyerek, sarsıntıları absorbe edememeleri olduğunu söylüyor uzmanlar.

Girişimcilerin ihtiyaçlarını karşıladıkları insanlar, toplumlar da doğal bir değişim halindedirler. Bu nedenle girişimciler de şartlara göre hareket edebilen, yeni koşullara göre uyum sağlayan, esnek kimselerdir.

“Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşır.”

İlk maddede girişimci, insanların ihtiyaçlarını önceden gören kimsedir demiştik. İnsanların neye ihtiyaç duyduklarını neye ihtiyaç duyabileceklerini anlamanın temek yolu onlarla iletişim kurmaktan geçer. Yani girişimciler iyi iletişim kurabilen kimselerdir.

%d blogcu bunu beğendi: