Girişimcilik Neden Popüler Hale Geldi?

Girişimcilik belki de tarihin hiçbir döneminde son yıllarda olduğu kadar desteklenen teşvik gören bir kavram olmadı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve küreselleşmenin ileri boyutlara taşınması ile girişimcilik hemen her ülkede gerek devlet nezdinde gerekse yatırımcılar nezdinde teşvik edilen bir unsur haline gelirken insanlar tarafından da tercih edilen bir para kazanma yöntemi oldu?

Peki Kim Neden Teşvik Ediyor?
Devletler

Devletler girişimciliği teşvik ediyor çünkü küçük, büyük tüm ekonomilerin en temel problemlerinin başında işsizlik gelir. Girişimcilik geliştikçe gerek girişimciler gerekse istihdam ettikleri kişiler işsizler ordusuna dahil olmaktan kurtulur! Bu durum hükumetler için daha az şikayet ve daha çok oy demektir.

Ayrıca, yeni kurulacak işletmelerin yarattıkları katma değer hükumetlerin en temel görevi olan ülkenin refah seviyesinin artırılmasına yardımcı olur.

Son olarak da bu işletmelerin kazançları hem vergi hem de sosyal güvenlik ödemeleri olarak hazine için ilave bir gelir kaynağı demektir.

Yatırımcılar

Dünya genelinde artan sermaye birikimi, özellikle gelişmiş ülkelerde düşen faiz oranları gibi etkenler yatırımcıları risk almaya yönlendiriyor.

Özellikle teknolojideki gelişmeler, Amazon.com, Uber, Spotify gibi milyar dolarlık değere sahip şirketlerin çok küçük sermayelerle kurulmasını sağlamıştır. Bu durumsa yatırımcılarda alınacak küçük risklerin ileride büyük kazançlar getireceği beklentisini tetiklemiştir.

İlave olarak da Melek Yatırımcılık kavramı ile ufak çaplı da olsa yeni girişimlere ortak olmak yoluyla destek vermek bir prestij meselesi haline gelmiştir.

 

Girişimciler      

Garip bir şekilde girişimciler de girişimciliği destekliyor. Çevrelerindeki insanları bu konuda cesaretlendirmeye onlara yol yordam göstermeye çalışıyor. Bu sadece sözlü olarak telkinler şeklinde değil onlar için/ onlarla birlikte kuruluş aşamasında koşturmaya kadar varıyor.

Bunun nedenleri hakkında bir çalışma olmamakla birlikte iki sebebi olabilir:

Çevrelerindeki girişimcilerin artmasıyla kendi girişimci networklerini geliştirebilme, ki bu sayede iş yapma biçimleri daha da kolaylaşır, kendileri için yeni iş konuları yeni müşteriler ortaya çıkma ihtimali.

İkinci olarak da girişimcileri motive eden faktörlerden biri de insanlara faydalı olma duygusudur. Birilerini kendi işletmesini kurma konusunda motive etmek, onlara yardımcı olmak da bu anlamda onları motive ediyor olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: