Kimler Neden Girişimci Olur?

Her girişimcinin, girişimci olmak için nedenleri vardır. Kimisini şartlar zorlar kendisi için başka seçenek yoktur; kimisi için de pek çok seçenek arasında en uygunu odur.

Peki girişimci olmak için kimlerin ne gibi sebepleri vardır?

Patrona Dayanamayanlar

Her gün karşılaşırız bu tarz insanlarla, belki diğer her yönleri ile mükemmel bile diyebiliriz ama bunların da böyle bir yönü vardır. Kendilerine en kibar şekilde dahi “şunu şöyle yapar mısın?” denmesini sevmezler. Bunlar için girişimci olmak kaçınılmazdır.

Kolay sıkılanlar

Bir girişimci pazarlama, finans, yönetim, mevzuat vs. pek çok farklı konuyla ilgilenmelidir. İşte ücretli bir işte akşama kadar çalıştığı departmanla ilgili konuda çalışmaktan sıkılanlar için çıkar yoldur girişimci olmak. Birinden sıkıldığında diğer konuyla ilgilenmeye ondan sıkıldığında bir başkası ile ilgilenmeye başlar. Hatta öyle zamanlar olur ki sıkılacak vakti bile olmaz.

 Çok yaratıcı olanlar

Bu kişileri ne yaparsanız yapın hayal kurmaktan, kafalarında çeşitli hesaplamalar yapmaktan alıkoyamazsınız. Kaldı ki bu kişiler her zaman daha özgür olabilecekleri bir ortam tercih ederler ki kendilerini gösterebilsin. Bu durumda da tek adres girişimcilik oluyor.

Çok sabırsız olanlar

Yaptıkları işin etkisini bir an önce görmek isteyen, hazırladığı raporun direktör onayından geçip, genel müdür görüşü alındıktan sonra yönetim kuruluna sunulmasını beklemeye sabrı olmayanlar da girişimciliğe adım atar. Girişim zaten ilk anda oldukça küçük bir işletme olarak faaliyete geçer ki burada da attığı her adımın karşılığını çok kısa zamanda olumlu ya da olumsuz görebilir.

Az eğitimli olanlar

Hayatta herkes istediği eğitimi istediği kadar alamayabiliyor. Eğitim düzeyi kendisine istediği hayat standardını sağlayacak pozisyonda bir iş vaat etmeyenler de girişimciliğe yönelebiliyorlar. Bu sayede hem yetenek ve becerilerini başka bir şekilde göstermiş olurlar hem de istedikleri hayat standardına kavuşma imkanı elde edebilirler.

Çok eğitimli olanlar

Çok eğitimli olanlar da aldıkları eğitimin kendilerine daha yüksek kazanç, daha özgür çalışma ortamı ve kendilerini daha iyi gösterebileceklerini düşünerek girişimci olmak isterler.

Kaybedecek bir şeyi olmayanlar

Pek çok insanı girişimci olmaktan uzak tutan şey ellerindekini kaybetme korkusudur. Bu bazen sermaye, bazen kariyer bazen de işleri olabilir. Dolayısıyla kaybedecek bir şeyi olmayanlar çok daha kolay risk alabilir ve girişimci olabilir.

Eskimolara buz satabilenler

Satış tüm girişimlerde mutlaka bulunan bir alandır. Bu alanda yetenekli biri ise er-geç kendi işini kurmak isteyecektir.

%d blogcu bunu beğendi: