Vergi İndirimi

31 Ekim tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı tarafından ekonomideki durgunluğu aşmak için bazı önlemler alındığı bu çerçevede belirli vergi ve harç kalemlerinde yıl sonuna kadar çeşitli oranlarda indirime gidileceği açıklandı.

Bu kapsamda yapılan indirimler sonrası oranlar ne oldu sorusu çokça sorulmaya başlandı.

Vergi İndirimi Sonrası Eski ve Yeni Oranlar

Beyaz Eşya: Beyaz eşyada %6,7 olan ÖTV oranının yıl sonuna kadar sıfırlandığı açıklandı.

Mobilya: Mobilya alımlarında %18 olan KDV yıl sonuna kadar %8’e indirildi. Bunun mobilya fiyatlarına %10’luk bir düşüş olarak yansıması bekleniyor.

Gayrimenkul Alım -Satımı: Daha önce %0,4 olan oran ekim sonuna kadar geçerli olmak üzere %0,3’e indirilmişti. Ayrıca konut alımlarında KDV de %18’den %8’e indirilmişti. Her iki düzenlemenin de yıl sonuna kadar devam edeceği açıklandı.

Motorlu Taşıtlar: Yapılan açıklamaya göre motor hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçların ÖTV’lerinde 15 puanlık bir indirime gidildi. Böylece matraha göre %45 ile %60 arasında değişen ÖTV oranları %30 ila %45 arasında değişecek.

Örneğin daha önce vergisiz fiyatı 50.000 TL olan motor hacmi 1600 cc’den düşük olan bir otomobilin ÖTV ve KDV dahil fiyatı 85.500 TL’yi bulmakta iken bu düzenleme sonrası 76.700 TL’ye kadar düşebilecektir.

İlave olarak motor hacmi fark etmeksizin tüm ticari araçlarda KDV %18’den %1’e indirildi.

%d blogcu bunu beğendi: