Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Adım Adım Marka Tescili

Markalaşma yolundaki işletmelerin en büyük sorunlarından biri de markalarının daha henüz büyüme aşamasına bile geçmeden kopyalanması, çalınması gibi sorunlardır. Bu duruma önlem olarak markalaşmak isteyen tüm işletmelere Marka Tescili tavsiye edilir. E-devlet üzerinden markanızı tescil ettirmek birkaç dakikanızı alacak!

Marka Araştırma

Marka tescili yapmadan önce markanızın daha önce tescil edilip edilmediğini sorgulamanız yerinde olacaktır. Zaten tescil edilmiş bir marka için başvurmak zaman ve emek kaybı olacaktır. Bunun için Türkiye Patent Kurumunun ilgili sayfasından tescil ettirmek istediğiniz markayı sınıf belirterek sorgulamanız gerekmektedir.

1. E-devlete Giriş

Tescil ettirmek istediğiniz markanın müsait olması halinde PTT şubelerinden alacağınız e-devlet erişim şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.

Burada arama çubuğuna “Marka” yazın ve çıkacak olan “Marka Başvurusu” sonucunu seçiniz.

2. Türkiye Patent ve Marka Kurumu Portalına Giriş

Marka Başvurusu sonucunu seçtiğiniz zaman Uygulama Adı, Bilgisi açıklamaları içeren sayfa açılacak. Bu sayfada “Uygulamaya Git” butonu tıklayarak Türkiye Marka ve Patent Kurumu portalına giriş yapınız.

3. Marka Başvuru Bilgileri

Bu alanda yer alan bilgilerin girişini talebinize uygun olarak  yapın ve “Devam Et”e tıklayınız.

Marka Tipi: Kelime, Şekil, Kelime ve Şekil vs.

Marka Türü: Hizmet/Ticaret, Garanti vs.

Önyazı Talebi: (Ön yazı, marka tescili tamamlanana kadar com.tr uzantılı domain adresi alınmak istenmesi gibi durumlarda gereklidir.)

Muvafakat Talebi: Tescilini istediğiniz marka, daha önce başkası adına tescil edilmiş ise ilgili marka sahibinden muvafakat alınmasıdır.

Referans No: Zorunlu olmayan alan.

4. Marka Sınıfı

Markanızın faaliyet göstereceği sınıfları ilgili listeden işaretleyip “Devam Et” deyin. Her bir sınıf için ayrı ücret ödeneceğini unutmayın. Marka sınıfınızı daha başvuru işlemleri öncesinde Türk Patent’in listesinden bulup belirlemenizde fayda vardır.

5. Rüçhan Bilgileri

Bu alan aynı marka sizin adınıza yurtdışında da tescil edilmiş ise doldurmanız gereken bir alan. Böyle bir durumunuz varsa o markanın tescilinde size öncelik verir.

6. Sahiplik Bilgileri

Daha önce Türk Patent’e başvuru yapmışsanız “Sahip Ara” kısmından sahip bilgisini seçin. İlk kez başvuru yapacak iseniz “Yeni Ekle” butonunu tıklayınız ve açılan sayfadaki bilgileri doldurunuz. “Ekle” butonuna tıkladığınızda sayfa kapandıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.

7. Vekil Bilgileri

Bu kısmı başvurunuzu kendiniz yaptığınız için doğrudan “Devam Et” butonuna tıklayarak geçebilirsiniz.

8. Dosyalar Ekranı

Bu ekranda markanıza ait logo – yazı dosyasını sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Sisteme yükleyeceğiniz görsellerin teknik özellikleri şu şekilde olmalıdır:

Dosya Formatı: JPG

DPI Değeri: 300

Genişlik: 591px – 827px ya da 5 cm – 7cm

Yükseklik: 591px – 827 px ya da 5 cm – 7 cm

Renk Formatı: RGB

Azami Dosya Boyutu: 1 MB

9. Ödeme Ekranı

Ödemeniz gereken tutar markanız için seçtiğiniz sınıf sayısına ve Ön Yazı isteyip istemediğinize göre değişmektedir. Her bir sınıf için 180 TL ve ön yazı için 35 TL ücret alınmaktadır. Ödemeleri Kredi Kartı ya da  Havale/ Kurum Tahsilatı ile yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: