Neden Marka?

Marka, bir mal ya da hizmeti benzerlerinden ayırmaya yarayan yazı, işaret simge olarak tanımlanır. Ancak markalaşmaya verilen önem arttıkça, marka bilinci oturdukça bu ifade daha çok logo’nun tanımı olarak karşımıza çıkmaya başladı. Bu yazıda markanın tanımı yapılıp “neden marka?” sorusunun cevabına yer verilecek.

 

Peki “marka” tam olarak nedir?

Marka, genellikle ürün/ hizmeti ayırt etmeye yarayan logo ile aynı şey olarak algılanır. Ancak temelde marka bundan çok daha değerli ve anlamlı bir şeydir. Logo’yu diplomaya benzetirsek marka da o okulda alınan eğitim olarak düşünülebilir.

Marka insanlara ürününüzü satın aldıran, başkalarına tavsiye ettiren ve hatta onların ürününüzü kullanmakla gurur duymalarını sağlayan değerdir. 

 

Şirketler neden markalaşmalı?

Özellikle Çin’deki üretim devriminin etkilerinin tüm dünyayı sarması ile günümüzde artık herhangi ürünü üretmek, ucuza üretmek ve hatta hem kaliteli hem de nispeten ucuza üretmek işten bile değil. Fiyat rekabetinin etkisini yitirdiği böyle bir zamanda işletmeler tüketici zihninde yer edinebilmek için markalaşma olgusuna ihtiyaç duyuyorlar.

 

Tüketiciler neden marka ister?

Tüketici, parasını riske etmek istemez: Akıllı bir telefon alacaksa tanıdığı bildiği, çevresindeki insanların kullanıp da memnuniyetlerini dile getirdiği bir markayı seçecektir. Aldığı telefonun kendisini yolda bırakıp bırakmayacağı stresini yaşamak, çabucak bozulup kendisini tekrar telefon alma maliyetine sokacak bir telefona para vermek istemez.

Verdiği paranın karşılığını almak ister: Kendisini daha güzel gösterecek bir jeans aldı ise ayna karşısına geçtiği zaman kendisini güzel görmek ister. Kesimlerinin düzgün, kalıbı vücuduna oturan ve dikişleri sağlam bir jeans aldığından emin olmanın yolu ona göre bilindik bir marka almaktan geçer. Ya da aldığı beyaz eşyanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamasını bekler. 

Ve mümkünse daha da fazlasını almaya çalışır: markayı marka yapan, işletmeleri markalaşmaya zorlayan temel nokta burasıdır. Marka sayesinde Starbucks’a giden biri kahveden daha fazlasını aldığına inanır. O elindeki bir bardak kahve değil aynı zamanda bir statü sembolüdür tüketiciye göre.

Benzer şekilde Volvo bir arabaya ilave olarak dünyanın en güvenli arabasını kullanma, İphone dünyanın en zengin insanları ile aynı telefona sahip olma, Nike da en ünlü sporcular ile aynı kıyafetleri giyme hazzını satar.

Burada tüketici farkında olmasa da gerçekten bir satış vardır. Ki bu sayede Nike benzer kalitedeki ortalama bir spor ayakkabıdan 2 kat pahalı olabilir.

Kısaca marka, tüketicinin benzer ürünlere kıyasla sizin ürününüzü daha kolay tercih etmesini ve mümkünse daha fazla para ödemesini sağlayan şeydir. Bu nedenle de uzun vadeli düşünen tüm işletmeler markalaşmayı bir yatırım olarak görmelidirler.

%d blogcu bunu beğendi: